Tradicinė Joninių šventė Mažėnuose

  Birželio pabaigoje, saulės grąžos metu, kai naktis būna trumpiausia, o gamta klesti, auga, žydi, švenčiama Joninių šventė. Visos Europos tautos ją šventė nuo senų senovės, bet nevienodai išsaugojo iki mūsų dienų.

  Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, Mažėnuose vyko jau tradicija tapusi Joninių šventė, kuri pačiame kaimo centre šeštadienio pavakarį subūrė kaimynus, bičiulius, vaikus ir suaugusiuosius.

  Sugužėję į kaimo seklyčios kiemelį, rateliu susėdę pynėme ryškiaspalvius vainikus, klausydami kultūros ir laisvalaikio organizavimo specialistės Liudmilos Kazakevičienės pasakojamų apie tradicinės šventės papročius, apeigas bei burtus.

  Visus susirinkusiuosius pasveikino ir gerų įspūdžių palinkėjo Mažėnų bendruomenės pirmininkė Angelija Kolelienė, kuri pagerbdama susirinkusias Janinas ant jų galvų uždėjo ąžuolinius vainikus, taip iškilmingai paskelbdama šventės pradžią.

  Vėliau sekė linksmoji  vakaro dalis – sustoję rateliu aplink didžiausią ir karščiausią laužą, kurį kartu uždegė varduvininkės,  žaidėme žaidimus, į kuriuos įsitraukė ir maži, ir dideli.

  Išsidūkę ir pasikrovę energijos likusiam vakarui, sugužėjome į Mažėnų kaimo seklyčią, kur laukė vaišėmis nukrautas stalas, prie kurio susėdę sveikinome ir gražiausius žodžius skyrėme mūsų kaimo Jonams ir Janinoms. Netrūko čia nei  žaidimų, nei skambių dainų, kurias vieningai traukė susirinkę. Pasistiprinę kilome vėl nuo  kėdžių: vyresnieji susibūrę ant laužo kepė dešreles, o tuo tarpu likusieji šventės dalyviai aktyviai ieškojo paparčio žiedo.

 Vakarui besibaigiant, suradus paparčio žiedą, kai gražiausi vainikai nupinti, skambiausios dainos sudainuotos, atminimo dovanėlės buvo įteiktos aktyviausiai šeimynai, geriausiems vainikų pynėjams, o taip pat suradusiems paparčio žiedą.

 Dėkojame kaimo seklyčios kultūros ir laisvalaikio organizatorei, bendruomenės nariams ir visiems visiems atėjusiems į tradicinę Joninių šventę, kuri mūsų atmintyje liks dar ilgai.

                                                                 Mažėnų bendruomenės pirmininkė A. Kolelienė

Ignalinos kultūros ir sporto centro projektas „Inovacijų taikymas, organizuojant Ignalinos krašto tradicinius renginius“  dalinai finansuojamas pagal Ignalinos rajono vietos veiklos grupės įgyvendinamos vietos plėtros strategijos priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.