TRADICINĖ ŠV. AGOTOS DIENOS ŠVENTĖ ŠIŪLĖNUOSE

Kiekvienais metais Šv. Agotos – Duonos dienai visa bendruomenė kruopščiai ruošiasi gerokai iš anksto. Šventosios Agotos dieną, vasario 5-ąją, šventinama duona ir tikima, kad tas, kuris turės šv. Agotos duonos trupinėlį, išvengs daugelio negandų.

Nuostabiai gražus tas senovinis tikėjimas  apsaugine duonos galia, menantis kur kas senesnius nei krikščionybės atėjimas į Lietuvą laikus. Tikėjimas deivės Gabijos apsauginėmis galiomis sklandžiai įsiliejo į šventosios Agotos duonos istoriją. Duona kur kas daugiau nei tik kadaise buvęs kasdieninis maistas: namuose, kuriuose pakanka duonos – pilni namai, duona – įkvėpimo šaltinis ir parama, duonos kvapas – vienas iš pagrindinių kvapų, iškylančių mūsų  prisiminimuose.

Šv, Agotos dieną, vasario 5-ąją, Šiūlėnų ir aplinkinių kaimų gyventojai rinkosi į  jau tradicinę tapusią šventę „Tradicija ir mes“, kuri vyko IKSC Šiūlėnų senųjų amatų padalinyje.

Šventėje dalyvavęs Ignalinos rajono mero pavaduotojas Malfridas Žymantas  sveikino visus susirinkusius, džiaugėsi švente ir linkėjo, kad toliau būtų tęsiamos  gražios tradicijos ir kad duonos niekada netrūktų o būtų jos ant kiekvieno stalo.

Duona, kaip simbolis, gana sudėtinga ir turi daug prasmių. Apie tai pasakojo tradicinių amatų meistrė Marijona  Lukaševičienė.  Duona – tai visų pirma gyvenimo simbolis. Žmogus, ragaudamas duonos, savo burnoje jaučia ir gyvenimo skonį. Nuo stalo nukritusi duona – nelaimės ženklas, vadinasi teks sulaukti nesantaikos ir barnių. Kepamos duonos kepalas žymėtas kryžiaus ženklu, vadinasi valgyti kryžium paženklintą duoną, pačiam priimti palaiminimą.

Kad padėtum kepalą ant stalo, reikia nueiti pakankamai ilgą kelią. Toks nelengvas duonos gimimo kelias primena žmogaus gyvenimo, dvasinio tobulėjimo kelią, todėl duona tokia sava.

Pasėtas grūdas turi numirti, kad vėl atgytų ir iš jo išaugtų daigelis. Duona, anot liaudies išminties, simbolizuoja protą, susivaldymą, stiprybę, gerumą, ištikimybę, nuolankumą. Sapnuoti duoną, pasak išminčių, visada geras ženklas.

Šventėje taip pat dalyvavęs Naujojo Daugėliškio seniūnijos seniūnas Gintas Ruseckas, džiaugėsi šventės dalyvių aktyvumu ir noru dalintis savo patirtimis.

Gražiais prisiminimais apie duonos kepimą dalinosi mūsų krašto šviesuolė, duonos kepėja Emilija Rastenienė. Ji  ruginę duonelę kepė daugiau kaip70 metų.

Savo gražia  patirtimi pasidalino ir Aldona Čepulienė, kuri atsivežė duonkepyje iškeptą kaimišką didžiulį pyragą kuriuo buvo vaišinami visi susirinkusieji.

Visi dalyviai galėjo į namus parsinešti Šv. Agotos duonos, kuri buvo pašventina Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje Kačergiškėje.

Tradiciniai duonos receptai atgimsta naujais skoniais Ir šiandien šventiniam stalui mes renkasi ruginę duoną. „Ta tikroji mūsų skalsi, saldi duona su raugu,  liko mūsų racione, tik pasipildė naujomis madomis – grūdais, sėklomis.

Duonos kepimo tradicijas tęsia Aldona Kurkiancienė, Rimantė Jasiukeniacienė, Valė Bukauskienė, Daiva Milaiauskienė.

Šventės metu duonos kepėjai ne tik dalijosi mintimis,  pačių kepta duona,  tačiau  pristatė duonos kelią, pasidalijo savo keptos duonos receptu.

Duonos kepimo eigą šventės dalyviams įdomiai  priminė  Zita Raketienė, kuri ant ruginės duonos kepalo uždėjusi kryželį, pašovė į krosnį.

Manau, kad su šventės ritualiniu duonos kepimu ugdoma pagarba darbui, šiltam tarpusavio bendravimui, meilė gimtajam kraštui.

Šventėje buvo visko: dainų, liaudiškos muzikos, posmų, pasakojimų, patarimų.

Už gražias dainas ir romantiškas melodijas nuoširdžiai dėkojame šauniam kolektyvui „Dainoriai“, vadovei Angelijai  Taluntienei.

Dėkojame Gilūtų bendruomenės pirmininkui Alvydui Rakečiui ir seniūnaitei  Zitai Raketienei, už nuoširdumą ir gražų bendradarbiavimą su Šiūlėnų bendruomene.

Ir visiems, visiems kurie padėjote, dalyvavote ir džiaugėtės…

Yra dalykų, kurie stipresni net už mus, išmaniaisiais prietaisais apsiginklavusius XXI amžiaus žmones: jie tarsi miražas, slypėję mūsų praeityje, šeimų tradicijose, išlenda, kad pajustume tas ištisas kartas jungiančias patirtis.

 IKSC metodininkė     Marijona Lukaševičienė