Papildai sportui: kodėl svarbu pasirinkti teisingai ir kokius svarbiausius aspektus turėtumėte žinoti?

Papildai sportui: kodėl svarbu pasirinkti teisingai ir kokius svarbiausius aspektus turėtumėte žinoti?

Keisti gyvenimo būdą niekada nebūna lengva, tačiau kai tai nusprendžiama daryti, sportas ir treniruotės tampa pagrindiniu taikiniu, norint įnešti „naujų vėjų“ savo kasdienėje veikloje.  Bene populiariausios šių dienų tendencijos – gražus, ištreniruotas ir sveikas kūnas. Tad nieko keisto, kultūrizmas ir fitnesas, bene populiariausia sportinė veikla šiam siekiui. Kad turėti tobulas linijas, dauguma renkasi vartoti ir įvairius papildus sportuojantiems. Beabejo, jų pagalba galima pasiekti daugiau nei darant natūraliai, tačiau pasitikėti vien jais nederėtų. Tenka girdėti sporto salėje ne vienas kandžias replikas maisto papildams, neva neveikia ar nesuteikia norimo rezultato. Vienas garsiausių sporto psichologų yra pasakęs – papildai sportui gali net pakenkti, tačiau netiesiogine prasme – o psichologine. Kodėl? Viskas paprasta – Jūs tarsi sumažinate „akseleraciją“, imate mažiau kreipti dėmesį netik į treniruotes, bet ir savo mitybą, galvojate, kad tai netik kompensuos maisto papildai, bet ir Jų pagalba vistiek sulauksite geresnių rezultatų. Toks mąstymas klaidingas. Tik sveika, solidi mityba ir geros trenituotės – raktas į puikius rezultatus. Papildai sportui – jei teisingai pamatuota, rimta pagalba iš šalies. Profesionalias konsultacijas visada rekomenduojame gauti iš patikimų trenerių arba sveikatos ir mitybos specialistų. Taip pat jų galite gauti specializuotose maisto papildų arba dažnu atveju ir platesnio profilio sporto prekių parduotuvėse.

 

Maisto papildai ir jų įtaka sporto rezultatams

 

Reali maisto papildų įtaka rezultatams gali būti didžiulė. Svarbiausia – teisingas pasirinkimas. Pirma – reikėtų žinoti ar Jūsų mityba yra pakankamai subalansuota, išanalizuoti jos spragas. Antra ir kai kurias organizmo problemas, jeigu jų turima. Daugumos sportuojančių asmenų problema – per mažais kiekiais gaunamas baltymų ir įvairių vitaminų kiekis, per didelis suvartojamo cukraus (greitai savinamų angliavandenių) kiekio nekontroliavimas, blogas santykinis baltymų, angliavandenių ir riebalų gavimas. Tuo tarpu papildai sportui pasirenkami neadvekačiai – kreatinai, testosterono skatintojai, amino rūgštys, kai didesnės naudos duotų proteinai ir vitaminų bei mineralų kompleksai.

 

Papildai sportui greito rezultato nesuteiks

 

Kita dažniausiai daroma klaida – vartojami įvairūs riebalų degintojai, tikintis gauti greitą rezultatą su minimaliai turimu fiziniu aktyvumu ir nesubalasuota mityba . Toks stereotipas ypač populiarus merginų tarpe. Tačiau jeigu išgirstumėte faktą, kad svorio metimas neįmanomas tol, kol nesudeginate daugiau kalorijų per dieną, nei jų gaunate su maistu? Žinoma, tada padarytumėte atitinkamas išvadas. Kai kurie tai jau žino, tačiau ne visi. Papildai lieknėjimui padeda sudeginti daugiau kalorijų dienos eigoje suaktyvėjusios termogenezės dėka, tačiau skaičiai nėra stulbinantys. Per dieną gero produkto dėka galite pasiekti didesnį kalorijų (200-400 kcal) panaudojimą energijai (nekalbant apie l-karnitiną, kuris veikia kitokiu principu). Rimtam atletui, tai stublinantys skaičiai, tačiau reikia turėti omenyje, kad to galima pasiekti ir be papildų pagalbos. Be to, drąstiškas kalorijų deficitas gali ateityje neigiamai atsiliepti tolimesnam lieknėjimo progresui, tad viskas turi būti pamatuota saikingai. Idealiausia sudaryti 200-300 kalorijų deficitą, kad netektumėte 1 kg per savaitę ir tikrai nedaugiau, kitu atveju kilogramai gryšta su kaupu.

 

Maisto papildai ir jų pasirinkimo gausa

 

Rinkoje šiuo metu yra didžiulis įvairiausių maisto papildų pasirinkimas. Problema, kad daugelis pradedančiųjų išsirenka maisto papildus neteisingai pagal savo biudžetą. Tam, kad netektų savo kišenės „patuštinti“ bereikalo, pateikėme žemiau TOP 5 papildų sąrašą pagal svarbą, ną o jeigu morite konsultacijos gyvai ir nežinote kur įsigyti, rekomenduojame https://www.erasportas.lt/papildai-sportui.

 

TOP 5 maisto papildai, kurie tikrai suteiks naudos

 

Jeigu jau turite vieną kitą „šimtinę“ kišenėje, pagal sunumeruotą svarbą rekomenduotume rinktis pirmiausia:

 

    • Proteinas (baltymai). Kad ir koks tikslas bebūtų, baltymai yra svarbiausi. Jie padeda statyti naujus raumenis, juos atstatyti po sunkios treniruotės. Proteinas yra idealus pasirinkimas bet kuriam, padedantis užpildyti mityboje trūkstančių baltymų spragą.
  • Kreatinas. Galite mylėti tai, arba nekęsti. Kreatinas vis dar yra maisto papildas nr. 1, siekiantiems didesnės sprogstamosios jėgos ir kelių papildomų pakartojimų setuose. Vartojant kreatiną, jūsų treniruotės tiesiog tampa efektyvesnės, ko pasekoje raumenys gauna didesnį stresą, o paskui ima augti.
  • Vitaminai ir mineralai. Pamirškite apie gerą savijautą, energingumą ir rezultataus, jeigu pritrūksite bent 1 medžiagos savo organizme, pavyzdžiui magnio ar vitamino B12. Sportuojantys asmenys ypač dažnai išprakaituoja didelius kiekius vitaminų ir mineralų, todėl svarbu subalansuota mityba, o esant dideliam poreikiui ir maisto papildai, turintys tų pačių vitaminų ir mineralų.
  • Omega-3. Daug kalbėti net neverta, nes jų nauda jau aprašoma ir mokyklos biologijos bei įvairiose vaikų sveikatinimo pamokose. Omega-3 palaiko širdies sveikatą, padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje bei svorį. Omega-3 vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant sportininkų raumenų jėgą, ištvermę, atsigavimą ir traumų prevenciją. Jos yra naudingos žmogaus smegenų funkcijai, padeda gerinti mokymosi procesus bei sumažinti depresiją sukeliančius simptomus.
  • „Pre-Workout“. Nors ir ne pats optimaliausias sprendimas sveikatai dėl jame esančių stimuliatorių kaip kofeinas, tačiau jeigu Jūsų siekis itin efektyvios ir energingos treniruotės bei daugiau energijos – šis papildas yra kaip tik Jums. Be to, „Pre-Workout“ papildai padeda pagerinti kraujo cirkuliaciją, pagerina kraujo pritekėjimą į raumenis, padeda pernešti daugiau maistinių medžiagų į raumenis. Tai tikrai efektyvi priemonė, siekianties didesnių raumenų, energijos ir sprogstamosios jėgos.