Pirkti vandenį buteliuose gerti ir gaminti namuose yra brangu ir nekenksminga aplinkai. Plastikiniai buteliai yra tarp dešimties didžiausių Lietuvos pakrančių teršėjų. Gerti žalią vandentiekio vandenį baisu, nes jis gali būti užterštas mikrobais ir parazitais, turėti organizmui nereikalingų medžiagų, geležiniu. Sprendimas gali būti vandens nugeležinimo filtrai.
Prieš perkant filtrą, gamintojai rekomenduoja pasidomėti, koks vanduo teka iš jūsų čiaupo, ar jame neviršijamas leistinų medžiagų kiekis, koks jo kietumas.
Filtro ąsotis
Argumentai „už” Paprasčiausias ir prieinamiausias pasirinkimas, nereikalaujantis montavimo. Gamintojai teigia, kad keičiamos filtrų kasetės išvalo vandenį nuo kenksmingų priemaišų (pavyzdžiui, chloro, naftos produktų, sunkiųjų metalų), taip pat pašalina nemalonius kvapus. Tokį filtrą naudoti paprasta – pakanka nauja kasete tris kartus filtruoti vandenį ir nuleisti.
350 litrų talpos kasetė pakeičia 350 litrų plastikinius butelius arba 233 pusantro litro.
Maišytuvo tvirtinimo filtras
Kitas srauto mechaninio filtravimo variantas.
Argumentai „už” Lengva montuoti, sistema montuojama ant krano. Jis turi didesnį grynumo laipsnį nei filtro ąsotis. Greičiau nei ąsotis, leis išgerti stiklinę vandens (maždaug po 25 sekundžių). Kasetę reikia keisti daug rečiau – kartą per 4-6 mėnesius, o kai kuriuos modelius – net kartą per metus.
Minusai. Antgalis yra gana didelis ir gali vizualiai sugadinti virtuvės interjerą. Norėdami pakeisti filtrą, turite atsukti antgalį nuo čiaupo ir išardyti visą konstrukciją. Informacijos apie tokių filtrų priėmimą perdirbti nepavyko.
Srauto filtras po kriaukle
Tai stacionarus kelių pakopų filtras, susidedantis iš 3-4 kasečių. Montuojamas prie vandentiekio po kriaukle, išvedamas atskiras čiaupas.
Argumentai „už” Gerai valo vandenį, dezinfekuoja ir minkština. Kai kuriuos modelius galima naudoti plačiau, po pirmojo mechaninio valymo etapo atsišakojus prie įprasto maišytuvo, indaplovės ar vandens šildytuvo.
Filtras su atvirkštinio osmoso sistema
Ši vandens valymo sistema taip pat montuojama po kriaukle su atskiru maišytuvo išvadu.
Argumentai „už” Manoma, kad toks filtras geriausiai išvalo vandenį, įskaitant daugumą virusų ir bakterijų. Puikiai veikia net esant labai kietam vandeniui. Tarnauja ilgai, priklausomai nuo modelio, nuo 6 mėnesių iki 2 metų, tada kai kuriuos filtrus galima perdirbti. Yra saugojimo tipo sistemos su rezervuaru, leidžiančiu visada turėti švaraus vandens tiekimą.
Minusai. Atvirkštinio osmoso sistemos yra didelės apimties ir reikalauja profesionalaus montavimo. Jų kaina prasideda nuo 8-10 tūkstančių rublių. Norint naudoti, būtina, kad slėgis vandens tiekimo sistemoje būtų ne mažesnis kaip 2,5 atmosferos (vanduo turi praeiti pro membraną esant slėgiui).
Yra dar vienas trūkumas – vandens švaistymas. Atbulinės eigos filtrai suprojektuoti taip, kad iš jų išleistų litrą švaraus vandens, o 3-5 litrai drenažo (techninio) vandens, kuris nuplovė membraną, nuleidžiami į kanalizaciją.
Ar išvis galima gerti vandenį iš čiaupo?
Vandentiekio vandens kokybė Lietuvoje skiriasi priklausomai nuo regiono. Bendrai Lietuvoje vanduo iš čiaupo yra gana saugus ir geriamas.
Šaltinis: pribus.lt