Kas yra POS sistemos?

Kas yra POS sistemos?

POS sistemos – tai kompiuteriniai įrenginiai, skirti apdoroti klientų prekybines operacijas. Kitaip tariant, tai specialūs kasos aparatai, kuriais galima atsiskaityti tiek banko kortelėmis, tiek ir grynaisiais pinigais. Tai fiziniai įrenginiai parduotuvėse, kavinėse, viešbučiuose arba kompiuteriniai atsiskaitymo įrenginiai internetinėse parduotuvėse. Čekiai gali būti atspausdinami arba sugeneruojami elektroniniu būdu. POS sistemų programinė įranga kiekvienais metais stipriai tobulėja, todėl atsiranda vis daugiau galimybių, pavyzdžiui, stebėti parduotuvės atsargų likutį, kainų tikslumą, rinkti įvairius rinkodaros duomenis bei vertinti bendras pirkimo tendencijas.

POS sistemų privalumai

Elektroninės POS sistemos supaprastina prekybos operacijas, nes automatizuoja pirkimo procesus ir fiksuoja svarbius pardavimo duomenis. Sistemos apima kasos aparatus ir programines įrangas, kurios leidžia koordinuoti duomenis, surinktus iš kasdienio klientų apsipirkimo. Šios sistemos būna dar tobulesnės, jeigu jose įdiegti banko kortelių ir brūkšninių kodų skaitytuvai. Integruotos technologijos padeda prekybininkams laiku susekti kainų ar piniginių srautų neatitikimus, stebėti prekių likučius, gaunamas pajamas ir net pardavimo modelius. Dėl POS sistemų galima sklandžiau aptarnauti klientus ir pelningiau vystyti prekybos veiklą. Be šių sistemų neapsieina nė viena parduotuvė, restoranas, viešbutis ir kitos panašios klientų aptarnavimo vietos.

Kaip atrodė pirmoji POS sistema?

Tai buvo paprastas kasos aparatas, kurį 1879 metais išrado James’as Ritty, smuklės Ohajo JAV valstijoje savininkas. Naudotojas galėjo įrašyti atsiskaitymo sandorius į kasos aparato registrą, todėl tapo paprasčiau valdyti visą buhalteriją ir uždirbtą kapitalą. Po penkerių metų J. Ritty savo išradimą pardavė NCR korporacijai.

Šiuolaikinės POS sistemos

Dabartinės POS sistemos paprastai yra programuojamos. Taip pat galima jas tobulinti, pasitelkiant trečiųjų šalių programinę įrangą. Šios sistemos gali būti pritaikomos pagal konkrečius prekybos poreikius. Daugelis prekybininkų naudoja jas ir įvairioms narystės, lojalumo programoms vykdyti ir valdyti. Didieji prekybos tinklai naudoja tokias POS sistemas, kurios informaciją kaupia ir saugo debesyje, nes reikia apdoroti itin didelius užsakymus. Kai kuriuose restoranuose ar viešbučiuose naudojami ir dideli terminalai, kuriuose galima matyti meniu, paslaugų sąrašą, iš karto pasirinkti ir atsiskaityti. Siekiant paversti klientų apsipirkimo patirtį patogesne, šios sistemos uoliai tobulinamos ir toliau.