Kaip veikia geoterminis šildymas?

Kaip veikia geoterminis šildymas?

Pirma, pakalbėkime šiek tiek apie geoterminio šildymo veikimo principus, šie pagrindiniai principai galioja visų rūšių šilumos siurbliams.

 

Geoterminis šildymas – aplinkai nekenksmingas šildymo būdas, kuriame naudojama aplinkos energija. Sistema susideda iš vamzdžių (montavimo būdai skiriasi) ir šilumos siurblio, kuris montuojamas Jūsų namuose. Šilumos siurblys kaupia aplinkos (žemės ar vandens) energiją ir ją sušildo.

 

Kad toks kaupimas būtų įmanomas, freonas cirkuliuoja žemėje įrengtuose vamzdynuose. Tad geoterminio šildymo sistema iš tikrųjų veikia atvirkščiai „šaldytuvo principu“.

 

Freonas sukaupia energiją ir perkelia ją į šilumokaitį – išskiria šilumą, kuri vėliau panaudojama namų šildymui, o freonas savo ruožtu atvėsina, kad ciklas kartotusi dar ir dar.

 

Kaip jau minėta, sistema veikia labai panašiu principu kaip ir šaldytuvai, tik veiksmas vyksta, taip sakant, priešinga kryptimi. Dėl šio principo tampa įmanomas pirmasis geoterminio šildymo privalumas – šaltaisiais mėnesiais jis šildys jūsų namus, o karštą vasarą, priešingai, vėsins, jei oro kondicionavimas jums aktuali tema.

 

Be to, šilumos gamyba galima ištisus metus, be pertraukos, nes temperatūra Žemės gelmėse visada viršija 0 laipsnių – nesvarbu, kokios oro sąlygos šiuo metu vyrauja lauke. 30 metrų gylyje temperatūra nuo 8 iki 10 laipsnių išliks nepakitusi net per aršiausią žiemą.

 

Geoterminio šildymo privalumai

  • Atvirkštinis darbo režimas – geoterminio šildymo sistema namą šildo žiemą, o vasarą vėsina;
  • Aplinkai nekenksmingas šildymas – geoterminis šildymas yra aplinkai nekenksmingas šildymo būdas: saugus aplinkai ir name gyvenančių žmonių bei gyvūnų sveikatai;
  • Prieinamumas – geoterminis šildymas šilumos siurbliu galimas visur;
  • Nemokamas – nors geoterminį šildymą naudoti kaip vienintelį šildymo būdą beveik niekada negalima, pati šiluma nuo žemės, skirta namams ir vandeniui šildyti yra nemokama;
  • Patogumas – geoterminis šildymas tylus, nekelia triukšmo, o šilumos siurblių nereikia reguliariai valyti.

Geoterminio šildymo trūkumai

  • Didelė įrengimo kaina – nors išgaunama šiluma pateks į Jūsų namus nemokamai, pirminis tokio šildymo įrangos įrengimas reikalauja didelių investicijų;
  • Didelė elektros kaina – iš žemės gelmių gaunama energija bus nemokama, tačiau šilumos siurblys dirba elektra, o už sunaudotą elektrą teks mokėti. Elektra Lietuvoje yra brangiausias energijos šaltinis, todėl galima tikėtis, kad norint užtikrinti norimą komforto lygį namuose žiemą, be geoterminio šildymo naudojimo, teks išleisti gana nemažus pinigus.
  • Mažas efektyvumas – vyrauja nuomonė, kad geoterminis šildymas efektyvus tik vidutinio klimato šalyse, kur žemiausia metų temperatūra yra +4 – +7 laipsniai. Kad žemės šilumos siurblys veiktų kuo puikiausiai, vamzdžiai turi būti montuojami labai giliuose šuliniuose, tačiau net ir tada vien geoterminių šildymų viso namo apšildyti neužteks.

 

Šiandien geoterminis šildymas kelia didelį susidomėjimą dėl savo ekologiškumo ir dalinio finansinio savarankiškumo, kurį jis gali suteikti. Tačiau neturėtume pamiršti apie aukščiau išnagrinėtus trūkumus.